Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Serwal

     Serwal jest gatunkiem drapieżnego kota średniej wielkości, występującego na terenie Afryki. Żyje na sawannach, w miejscach z dostępem do wody. Nie spotkamy go na pewno na pustyniach, ani w lasach deszczowych. Doskonale czuje się pomiędzy wysokimi trawami, wśród których poluje, a jako świetny skoczek wyskakuje wysoko ponad nie, przez co zwiększa zakres widoczności.

     Ma chyba najdłuższe łapy w stosunku do swojej sylwetki spośród wszystkich kotowatych. Na niewielkiej głowie osadzonej na długiej szyi posiada duże uszy, które pozwalają mu na wychwytywanie wszystkich szelestów i dźwięków, które wydają przyszłe ofiary. Jego menu stanowią upolowane przez siebie gryzonie i drobne kręgowce oraz ptaki, płazy, małe gady a nawet ryby i owady. Jak poluje? Atakuje skacząc wysoko i wypłasza zwierzynę. Gryzie i odskakuje, potem znowu dopada. Nieraz nawet wykopuje swoje ofiary spod ziemi, wygrzebując je ze swoich norek.

     Jest samotnikiem. Znaczy swoje rewiry zapachem i drapaniem pni drzew. Rewiry samiczek mogą zachodzić na siebie, lecz są mniejsze niż u samców, które obejmują nieraz kilka rewirów samiczek. Komunikują się ze sobą przy pomocy ostrych krzyków, warczenia, syczenia, czy mruczenia.

     Pomimo swojej dzikości łatwo się oswaja, a krzyżówka z kotem domowym ma nawet swoją nazwę - savannah.

     Poniżej na zdjęciach zobaczymy serwala, a na jednym z nich savannaha.

Z.W.

kot savannah
Ładuję stronę