Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Sertar

     Sertar znajduje się w Tybecie (obecnie Chiny). Położony jest na wysokości 4.000 - 4.500m n.p.m. w odległości 400 kilometrów na północny zachód od Syczuanu. Do roku 1980 teren tego "miasta" był częścią niezamieszkałej doliny nazywającej się Larong Gou. W ogóle tereny te, z rzadka tylko zamieszkałe bardzo dobrze nadawały się na utworzeniu tam pustelni, pozwalającej na kontemplację i medytacje religijne.

     Właśnie w 1980 roku lama Jigme Phuntsok, który był jednym z najważniejszych duchowych nauczycieli buddyzmu tybetańskiego i jednocześnie wg tej religii reinkarnacją tertona Segyal ( jednego z najświętszych postaci, znających ukryte nauki Buddy) otworzył w tym miejscu ośrodek nauk buddyjskich.

     Od tego czasu obszar ten stał się jednym z największych centrów religijnych, a na pewno  największym i najbardziej wpływowym centrum doskonalenia tybetańskiego buddyzmu na świecie. Wokół Istytutu powstało setki, a nawet tysiące niewielkich domków. Skromnych, ale czystych, choć bez żadnych wygód. Są położone bardzo blisko siebie i stanowią niezwykle malownicze ich skupisko, poprzecinane tylko labiryntem wąskich uliczek. 

     W 2001 roku rząd chiński zredukował społeczność do 1.400 mnichów i mniszek. Buldożery zniszczyły większość tego kompleksu. Instytut nie zawiesił wówczas działalności, ale na przekór wszystkiemu rozwijał się dalej. Teraz rezyduje tam ponad 40.000 mnichów i mniszek.

     Jak wygląda Instytut Sertar wraz z okalającym go miastem drewnianych domków możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę