Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Senkaku Islands

     Senkaku Islands to grupa małych, niezamieszkałych wysp na Morzu Wschodniochińskim, położonych około 170 km na wschód od Tajwanu. Jednocześnie są ostatnią z pasma archipelagu wysp Riukiu, należących do Japonii. Składają się z 5 małych wysepek i 3 nagich skał, wystających nad poziom morza. Największa to 4,32 km² powierzni, a cały ten niewielki archipelag 5,49 km². Morze wokół nich ma 100-150 metrów głębokości, by kilka mil morskich dalej osiągnąć głębokość przekraczającą 1.000 metrów.

     Senkaku zostały zaanektowane przez Japonię w 1895 roku i przyłączone do prefektury Okinawa. Po II wojnie światowej należały do USA, a następnie w roku 1972 wraz z Okinawą zostały zwrócone Japonii. Wszystko byłoby ok. gdyby nie fakt, że pod koniec lat 60 ubiegłego wieku pojawiła się informacja, że mogą znajdować się tam bogate złoża ropy naftowej. Wtedy o prawie do wysp przyponiały sobie Chiny i Tajwan. Senkaku stały się kością niezgody pomiędzy tymi państwami. Trwa spór dyplomatyczny, do którego z tych państw wyspy powinny przynależeć, ale od czasu do czasu spór przeksztaca się we wzajemne morskie przepychanki.

     Zdjęcia poniżej pokazują wyspy, jak i również akcje przeprowadzane na morzu przez aktywistów i władze Japonii, Chin i Tajwanu.

Z.W.

    

Ładuję stronę