Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

San Juan de Gaztelugatxe

      To tajemnicze miejsce znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Bilbao - największego miasta Kraju Basków. Jest to mała, skalista wysepka, połączona skalistą mierzeją i kamiennym mostem z wybrzeżem. Oprócz wyjątkowego piękna, miejsce to posiada szczególną atmosferę tajemniczości i grozy, połączone z legendami i burzliwą historią. Wspinaczka nie jest długa, należy się tam dostać po 237 kamiennych stopniach, ale wrażenia pozostają na całe życie.

     Gaztelugatxe to po baskijsku znaczy "Zamkowa skała", lub "Niedostępny Zamek". Na szczycie znajduje się Emita de San Juan, kaplica poświęcona Janowi Chrzcicielowi, wybudowana w IX lub X wieku przez Zakon Templariuszy. Prawdopodobnie w swoich podziemiach skrywa szczątki ludzkie z epoki Średniowiecza. Już sama wspinaczka po malowniczych schodach ma cudowne właściwości, ale jeśli już dojdziemy na szczyt i pociągniemy trzykrotnie za sznur dzwonnicy, oraz powiemy na głos nasze życzenie, to ma się ono spełnić.

     Legenda mówi, że drogą tą podążał sam Jan Chrzciciel, a świadczyć o tym mają jego trzy odciski stóp, pozostawione podczas wspinaczki. W jaskiniach, niedostępnych dla zwiedzajacych, a mieszczących się nad powierzchnią morza więzieni byli przez Świętą Inkwizycję oskarżeni o czary i paktowanie z diabłem.

     Ta właśnie część baskijskiego wybrzeża zwana Biotopo Protegido de Gaztelugatxe jest obszarem chronionej przyrody. Na sąsiedniej, bezludnej wysepce Aketze (po hiszpańsku Aqueche) żyje kolonia dzikich królików , a gniazdują morskie ptaki, takie jak: mewy, gołębie skalne, kormorany i oceanniki.

     Zdjęcia w naszej galerii pokazują tajemnicze piękno wyspy i jej otoczenia.

Z.W.

Ładuję stronę