Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Rzeźby Fernando Botero

      Fernando Botero to znany na całym świecie ze swoich oryginalnych prac, kolumbijski malarz artysta, rzeźbiarz i karykaturzysta. Urodził się w 1932 roku w Medellin. Jako młody człowiek bardzo chciał zostać torreadorem. Nawet przez kilka miesięcy uczęszczał do szkoły matadorów. Na szczęście nie wytrwał w swym zamierzeniu i owładnęła go sztuka. Mieszkał w Meksyku, potem w Nowym Jorku. Ciągle tworzył, ale niestety, jak wielu artystów "klepał biedę". Dopiero kiedy trafił do Paryża, gdzie osiadł na stałe zaczął święcić triumfy.

     Jest artystą wszechstronnym i bardzo płodnym. Maluje obrazy w stylu sztuki naiwnej z elementami  renesansowymi, barokowymi, ludycznymi. Wystawiane są  one na renomowanych wystawach na całym świecie i są ozdobą najbardziej prestiżowych muzeów. Bardzo często w tematach swych obrazów nawiązuje do znanych dzieł, lecz przedstawia je w swoim nieco naiwnym stylu, co sprawia, że stają się one parodią swoich pierwowzorów. Mimo tego jego płótna osiągają wartości liczone w milionach dolarów.

     Poniżej przedstawiamy rzeźby i tylko rzeźby tego artysty (obrazom poświęcimy osobny artykuł). Można je spotkać w wielu miastach na całym świecie. Jako przykład możemy podać niektóre: Paryż, Rzym, Madryt, Bogota, Medellin, Lizbona, Nowy Jork, Jerozolima, Berlin i wielu, wielu innych. Na pewno mają one swój jedyny, niepowtarzalny styl i wrosły już w pejzaże tych miast. Proszę, oceńcie czy i wam się podobają?

Z.W.

     

udało mi się "pstryknąć" Botero w Wenecji
wycieczka z Eskapady razem z bydgoskimi Piętaszkami w Vaduz koło rzeźby Botero
Ładuję stronę