Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ruch lewostronny, przepis ruchu drogowego nakazujący pojazdom poruszanie się w pobliżu lewej krawędzi jezdni

państwa w których obowiązuje ruch lewostronny zaznaczono kolorem niebieskim
szalone rondo z ruchem lewostronnym
szalone rondo z ruchem lewostronnym
szalone rondo z ruchem lewostronnym
kierownica z prawej strony
najpierw popatrz w prawo
ruch lewostronny w Indiach

    Byliście kiedyś w jednym z krajów, w którym jeździ się po lewej stronie? Prawda, że ruch lewostronny dla nas, przyzwyczajonych do jazdy po prawej stronie jest nieco specyficzny? Trzeba uważać podczas przejścia przez jezdnię. Podczas gdy u nas przy przechodzeniu przez jezdnię trzeba najpierw spoglądnąć w lewo, czy nie jedzie żaden pojazd, tam patrzymy w prawo. Niejednokrotnie zapominamy o tym, a jest to bardzo niebezpieczne. Kierujący pojazdem musi cały czas walczyć z przyzwyczajeniem, żeby nie zjeżdżać na prawo i trzymać się lewej strony

     Jednak zasada ruchu lewostronnego pochodzi z czasów starożytnych. Piesi i konni podróżujący poruszali się po lewej stronie drogi, a spowodowane to było faktem łatwiejszego dostępu do broni i obrony w razie niespodziewanego ataku. Również przy prowadzeniu zaprzęgu konnego łatwiej było pozdrawiać się wzajemnie prawą dłonią, trzymając lejce w lewej ręce.

     W Europie odejście od zasady podróżowania lewą stroną przypisuje się Napoleonowi, który specjalnie tak wyszkolił swoich żołnierzy, aby atakowali znienacka swoich przeciwników poruszających się lewą stroną.

     Również w Polsce, w Galicji obowiązywał ruch lewostronny aż do 1918 roku, a na Węgrzech jeździło się po lewej stronie aż do 1941 roku. Ostatnie kraje europejskie, które przeszły na ruch prawostronny to Szwecja (3 września 1967) i Islandia (26 maja 1968). Natomiast są również państwa, które zmieniają ruch prawostronny na lewostronny. Ostatnio uczyniło to Samoa, 7 września 2009 roku.

     Lista państw, w których obowiązuje ruch lewostronny:

Europa: Wielka Brytania, Irlandia, Malta, Cypr, Guernsey, Jersey.

Azja: Bangladesz, Bhutan, Brunei Darussalam, Indie, Indonezja, Japonia, Malediwy, Malezja, Nepal, Pakistan, Singapur, Sri Lanka, Tajlandia i Chiny (tylko w dwóch specjalnych regionach administracyjnych: Hongkong i Makau).

Ameryka Północna i Środkowa: Anguilla, Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Grenada, Jamajka, Kajmany, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad i Tobago, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych.

Ameryka Południowa: Falklandy, Gujana, Surinam.

Oceania: Australia, Fidżi, Kiribati, Nauru, Nowa Zelandia, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Tonga, Tuvalu, Wyspy Salomona.

Z.W.


 

Ładuję stronę