Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Rothenburg ob der Tauber, niezwykłe, średniowieczne miasteczko niemieckie położone ok. 100 km na zachód od Norymbergi

Rothenburg ob der Tauber jest niezwykłym, średniowiecznym miasteczkiem niemieckim położonym ok. 100 km na zachód od Norymbergi. Wprost zachwyca swoją architekturą, bramami i murami obronnymi pamiętającymi XIV wiek, zabytkowymi kościołami, szachulcowymi kamienicami, pochyłymi uliczkami i placykami z fontannami.

Położone jest pomiędzy winnicami, gdzie produkowane jest doskonałe, miejscowe wino. Legenda mówi nawet, że dzięki temu specjałowi uratowane zostało to piękne miasto.

Był rok 1631. Podczas wojny trzydziestoletniej Rothenburg ob der Tauber zdobył katolicki generał Tilly. Zdecydował się jako zwycięzca zrównać je z ziemią. Zrozpaczeni mieszkańcy prosili go o oszczędzenie miasta. Postanowili podarować mu za to 3 litry najprzedniejszego wina, jakie posiadali. Generał prezent przyjął, ale wykazał się dowcipem i zaproponował, że ocali miasto tylko w tym przypadku, kiedy któryś z jego mieszkańców wypije to całe wino za jednym haustem. Znalazł się taki śmiałek i owszem, a był nim nie kto inny, jak sam burmistrz. Zadanie wykonał (nie podano, jak się potem czuł) i miasto zostało ocalone. Właśnie dzięki odważnemu burmistrzowi możemy je podziwiać w pełnej krasie.

Legenda jak to legenda, nie wiadomo, czy jest prawdziwa. Na wszelki wypadek mieszkańcy do dzisiaj obchodzą co roku święto Meistertrunk, co oznacza Mistrzowskie Pijaństwo, w czasie którego piją wino i bawią się, oddając cześć bohaterskiemu burmistrzowi.

Rothenburg ob der Tauber posiada Muzeum Bożego Narodzenia i sklep, w którym przez cały rok można kupić wszystkie artykuły związane z tymi świętami, od kartek bożonarodzeniowych, poprzez ozdoby, świece, obrusy, pozytywki, aż po skarpety, do których święty mikołaj składa prezenty. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to największy sklep z tymi artykułami w Europie.

Po oglądnięciu załączonych powyżej zdjęć z Rothenburg ob der Tauber oceńmy sami, czy miasteczko to jest warte wypicia 3 litrów wina za jednym łykiem.

Z.W.

 

Ładuję stronę