Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Roraima

     Roraima jest górą typu stoliwo (góra stołowa) o wysokości 2.810 m n.p.m. położona w Ameryce Południowej, na styku trzech państw: Wenezueli, Gujany i Brazylii. 80% powierzchni góry należy jednak do Wenezueli. Zbudowana jest ze skał osadowych, których wiek szacuje się na dwa miliardy lat. Powierzchnia szczytu liczy ponad 30 km2

     Na szczyt Roraimy organizowane są pięciodniowe trekingi z terenu Wenezueli. Na brak chętnych nie można narzekać, ponieważ sam szczyt jest trudno dostępny i owiany legendami. Pierwszy na szczyt wspiął się w roku 1884 Everrad im Thurm, podczas wyprawy sponsorowanej przez Królewskie Towarzystwo Geograficzne z Londynu. Po zdobyciu opowiadał prawdopodobnie takie dziwy, że jego opowieści stały się inspiracją dla słuchającego go Arthura Conan Doyle'a, który pod wpływem tych opowiadań umieścił na szczycie Roraimy akcję słynnej powieści fantastyczno-przygodowej Zaginiony Świat.

     Pterodaktyli i dinozaurów niestety tam nie ma, ale są za to endemiczne gatunki roślin, które stanowią 65% ogólnie występującej tam flory, a ze zwierząt: czarne żaby, ważki i ptaszniki.

     Zdjęcia robią wrażenie. Skała jest potężna, a na jej szczycie czeka przygoda. Jak tam jest naprawdę? Może to ocenić  cztery tysiące turystów rocznie, pokonujących strome ściany i kilkuset (tych bogatszych), którzy wygodnie rozprawiają się z wysokością na pokładzie śmigłowców.

Z.W.

Ładuję stronę