Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Rodsy - co to jest?

    

 Co to są rodsy? Rod po angielsku to pręt, pałeczka. Jest to jedna z największych tajemnic naszych czasów. Zjawsko zostało zaobserwowane dopiero wówczas, odkąd technika odtwarzania taśmy filmowej pozwoliła na przeglądanie zapisanych materiałów techniką poklatkową w zwolnionym tempie. Otóż podczas montażu filmów dostrzeżono przemieszczające się przed obiektywem białe pałeczki. Przy dokładnej analizie stwierdzono, że posiadają one rzęski ułożone na kształt sinusoidalnej spirali, które są prawdopodobnie głównym narzędziem do lotu.  Z jaką szybkością się one poruszają? Można powiedzieć, że z zawrotną. Z powodu tej szybkości niewidoczne są dla ludzkiego oka.

     3 maja 1999 roku jedna ze stacji telewizyjnych transmitowała nagranie pustoszącego wszystko tornada, poruszającego się z prędkością 450 km/h. Podczas odtworzenia materiału zaobserwowano rodsa, który krążył swobodnie wokół wiru, a  prędkość wiatru nie sprawiała mu żadnych trudności.

     Prawdziwą „wylęgarnią” rodsów jest jaskinia Sotano De Las Golondinas, zwana Jaskółczą Jaskinią.  Położona jest w Meksyku, a słynie z oddawanych do jej czeluści skoków spadochronowych. Podczas odtwarzania filmów widoczne są rodsy o długości nawet do dwóch metrów, poruszające się jak ryby w wodzie z zawrotnymi prędkościami przed przelatującymi skoczkami, pomiędzy jaskółkami i nietoperzami. Wyprawiają one nieprawdopodobne akrobacje przy tej oszałamiającej szybkości.

     Przypadki występowania rods zaoberwowano na całym świecie,  w tym oczywiście w Polsce. Zachowanie tych stworzeń jest daleko odbiegające od zachowań innych, występujących na całym świecie i od wzorców ewolucyjnych wszystkich zwierząt.

     Może już niedługo dowiemy się z jakim zjawiskiem mamy do czynienia? Na razie natura strzeże zawzięcie swych tajemnic. Och, tajemnice, tajemnice.

     Z.W.

Ładuję stronę