Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ridge A

     Czy są takie miejsca na Ziemi, gdzie nie znalazł się do tej pory żaden człowiek? Okazuje się, że są. Tylko tak, jak Ridge A są one najnudniejsze na świecie. Po co tam jechać? Chociaż słowo "jechać" nie jest najlepsze. 

     Ridge A, to obszar niedawno odkryty (w 2009 roku). Znajduje się praktycznie pośrodku Antarktydy. Oprócz tego, że panują tam najniższe temperatury na naszej planecie (w czerwcu 2016 roku, czyli w dniu, w którym piszę ten artykuł jest tam -75oC). Jak powiedział kiedyś jeden z naszych politycznych klasyków, nie ma tam niczego. Nie ma tam wiatru, jest najczystsze niebo, jest więc to najspokojniejsze miejsce na Ziemi. Leży na wysokości 4.053 m n.p.m. ale nawet gór tam nie ma, tylko zwyczajny płaskowyż.

     Obszar ten nadaje się do jednego. Można tam ustawić niezwykle skomplikowane przyrządy do badania kosmosu. Tak właśnie zrobiono. Planuje się też umieszczenie tam teleskopu do badania Drogi Mlecznej, a jakość uzyskanych zdjęć ma być podobna do obrazów uzyskiwanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.

Z.W.

Ridge A na mapie Antarktydy
Ridge A na mapie Antarktydy
Ładuję stronę