Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Reno, miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Nevada, stolica hrabstwa Washoe nad rzeką Truckee (wypływa z jeziora Tahoe), u podnóża gór Sierra Nevada

Tytuł największego małego miasteczka na świecie nadali sobie sami mieszkańcy Reno. Jego historia, choć krótka jest niezwykła.

Reno, wcale nie jest takie małe. Liczy sobie 225.000 mieszkańców i jest drugim co do wielkości (po Las Vegas) miastem stanu Nevada w Stanach Zjednoczonych. Czym wsławiło się na świecie to miasto? Chociażby tym, że właśnie tam w 1871 roku miejscowy krawiec, Jacob Davis zaczął wzmacniać swoje płócienne spodnie miedzianymi nitami. Tym sposobem wymyślił kultowy ubiór, który potem opatentował wraz z jego dostawcą płótna-Levi Straussem. Co to takiego? To jeansy Levi's, które są symbolem Ameryki i zawładnęły modą światową. Z Reno pochodzi też znana na całym świecie aktorka Sharon Stone.

Około 1850 roku w żyznej dolinie rzeki Truckee osiedliło się kilku osadników. Byli nie tylko rolnikami, ale również zaopatrywali w żywność osadników, którzy udawali się na zachód kontynentu, do Kalifornii. Kiedy odkryto złoto w okolicach Virginia City (30 km na południe) powstała niewielka społeczność, zajmująca się tym procederem. Jednak prawdziwy boom nastąpił w roku 1859, kiedy odkryto wielkie pokłady srebra w tzw. żyle Comstoka. Wówczas jedyne połączenie pomiędzy kopalniami a światem zewnętrznym prowadziło właśnie przez dolinę rzeki Truckee. Wykorzystał fakt ten niejaki Charles Fuller, który na rzece wybudował most, a za przejazd pobierał opłaty.

Dwa lata później most ten odkupił Myron Lake, wybudował dodatkowo młyn wodny, piec przemysłowy, jadłodajnię, hotel i stajnię. Niewielkie osiedle przyjęło nazwę Lake's Crossing. W 1868 roku wybudowano linię kolejową, więc niewielka miejscowość się rozrosła. Nazwano ją Reno, na cześć Jesse'go Lee Reno, bohatera wojny secesyjnej.

Miasto rozrastało się, ponieważ było głównym węzłem kolejowej linii transkontynentalnej pomiędzy Sacramento a Salt Lake City. Kiedy złoża złota i srebra powoli wyczerpywały się, osady górnicze zaczęły pustoszeć, przemieniać się w miasta-duchy, a cała siła ekonomiczna przemieściła się do miast Nevady: Las Vegas i Reno.

W 1931 roku w Nevadzie został zalegalizowany hazard, w wyniku tego powstały liczne kasyna. Do rozwoju miasta przyczyniło się również liberalne prawo dotyczące rozwodów. Wtedy stało się ono mekką znudzonych i pragnących rozstania współmałżonków. Prawo to niedługo potem było też wprowadzone w innych stanach, ale hazard pozostał główną gałęzią przemysłu.

Teraz kasyna powoli są zamykane, ale dynamiczny rozwój gospodarczy i niższe niż w Kalifornii koszty utrzymania sprawiły, że nastąpił boom budowlany, buduje się całe osiedla, a stare kasyna przebudowywane są na eleganckie apartamenty.

Zdjęcia miasta prezentujemy poniżej. Proszę zaobserwować, jak zmienia się ono po zapadnięciu zmroku.

Z.W.

Ładuję stronę