Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Rawka błazen

      Rawka błazen nie jest krewetką, chociaż często jest z nią mylona. Jest gatunkiem ciepłolubnego skorupiaka bardzo jaskrawo ubarwionego. Posiada podłużne ciało z długim odwłokiem, z którego wyrastają pary odnóży. Odnóża te wyposażone są na końcach w zgrubienia, które pełnią podobną rolę jak rękawice bokserskie. Nazywane są młotami. Atakuje nimi swoich przeciwników, a uderzenia są niezwykle silne. Szybkość uderzeń jest najszybsza w świecie zwierzęcym i dochodzi do 100 km/godz. Dzięki tym młotom rozbija z powodzeniem skorupy swoich ofiar, które później ze smakiem konsumuje. Atakuje nawet duże ryby, które zasypuje dużą ilością mocnych uderzeń, w wyniku czego je zabija. Nawet człowiek powinien uważać, ponieważ potrafi zranić, złamać, a nawet uciąć palec. Długość jej ciała wynosi od 3 do 18 cm.     

     Druga niezwykłą cechą rawki są jej oczy. Są one najbardziej rozwinięte wśród wszystkich zwierząt. Każde z nich porusza się niezaleznie. Zwierzę widzi nimi nie tylko w polu widzenia 360o, ale również rozróżnia polaryzację światła i odbiera obrazy w ultrafiolecie i podczerwieni. Niesłychane, prawda?

     Człowiek stara się wykorzystać te "wynalazki" przyrody i stworzyć pamięć holograficzną oraz wykorzystać spektrum światła do odczytywania nośników pamięci, działających tak jak oczy rawki. Również technika budowy zakończeń młotów może zostać wykorzystana do stworzenia technologii budowy np. kasków ochronnych, lub kamizelek kuloodpornych.

     Zamieszkuje gorące morza strefy Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, od wyspy Guam na Marianach, aż po wschodnie wybrzeża Afryki. Wybiera żwirowe podłoże na głębokości od 10 do 70 metrów. Wykopuje tam norki w kształcie litery "U".

     Pomimo, że jest pięknym, kolorowym zwierzątkiem, nie nadaje się do zasiedlania akwariów. Jest gatunkiem niezwykle agresywnym i drapieżnym i żaden gatunek nawet większych zwierząt nie może z nią przebywać. Ponadto normalne, szklane akwarium pęka pod jej uderzeniami.

     Zapraszamy do galerii fotografii, na których utrwalono te zadziwiające zwierzątka.

Z.W.

Ładuję stronę