Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Rastoke

     Lubicie wypoczywać w Chorwacji? Oczywiście, powiecie. I ja także lubię ten piękny kraj, kojarzący się nam przede wszystkim z cieplutkim morzem, pięknym wybrzeżem i śródziemnomorską kuchnią. Chorwacja posiada jeszcze wiele atrakcji, na przykład piękne parki narodowe. Jeden z nich to Jeziora Plitwickie, leżący na trasie prawie wszystkich wycieczek krajoznawczych i który często odwiedzamy.

     Jadąc właśnie do Plitwicy od strony Karlovaca i Zagrzebia mijamy miejscowość Slunj. Nawet nie zwracamy jednak na nią uwagi. Ot takie sobie, jedne z wielu miasteczek. Radzimy jednak, żeby zjechać parę kilometrów z szybkiej trasy i odwiedzić Rastoke, które właściwie jest już nawet dzielnicą miasta Slunj.

     Leży ono w miejscu, w którym łączą się biegi dwóch rzek. Rzeka Slunczica wpada do Korany. Może nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że Slunczica leży o 20 - 50 metrów wyżej niż Korana. Jest to cud natury, prawdopodobnie jedyny taki w Europie. Poprzez tysiąclecia nurty tych rzek wyżłobiły w otaczających skałach wiele wysepek, wśród których płyną rwące potoki wody, które następnie z szumem spadają wspaniałymi wodospadami do Korany.

     Człowiek wykorzystał to zjawisko przyrodnicze, połączył wysepki mostkami i groblami, oraz wybudował młyny wodne i domy mieszkalne, które stworzyły miasteczko Rastoke. Jeszcze 100 lat temu młynów tych było prawdopodobnie około setki. Teraz pozostało zaledwie kilka. Jednak miejsce to nie straciło nic ze swojej urody. Przyjemnie jest posiedzieć przy chłodnym napoju i gorącym odojaku w którejś z knajpek leżących pośród ryczących strumieni.

     Pamiętajmy więc jadąc do Plitwickich Jezior, nie omijajmy Rastoke. A teraz popatrzmy na zdjęcia, które ukazują piękno tej uroczej krainy, choć nie oddają w pełni tej żywiołowości przyrody.

Z.W.

Ładuję stronę