Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Pyzy ziemniaczane

      Najlepiej czytać ten artykuł będąc głodnym. Czytać i oglądać zdjęcia tych wspaniałych i smacznistych wytworów polskiej i litewskiej kuchni, polanych skwierczącymi skwarkami z tłuszczykiem i smażoną, złocistą cebulką. A jaki zapach roznosi się dokoła!

     Pyzy ziemniaczane jak sama nazwa wskazuje gotowane są z ziemniaków przetartych surowych i gotowanych, oraz jajek. Opcjonalnie można dodać trochę mąki. Można je nadziewać farszem mięsnym, twarogowym lub grzybowym, albo mogą być zupełnie bez farszu. Gotujemy je i podajemy okraszone smażoną słoninką, boczusiem i cebulką.

     Odmianą pyzkartacze i cepeliny, popularne w północno-wschodniej Polsce, o elipsowatym kształcie i z farszem mięsnym z dodatkiem czosnku i majeranku, rzadziej z  twarogiem a niekiedy nawet z kiszoną kapustą.

Przepis na kartacze:

Składniki: 20 sztuk ziemniaków (15 surowych, 5 ugotowanych), 50 dkg tłustawego mięsa wieprzowego, 4 ząbki czosnku, sól, pieprz i majeranek do smaku. Również podsmażona cebulka z boczkiem.

Farsz: grubo zmielić mięso, lub drobniutko pokroić, dodać do smaku, przetarty czosnek, sól, pieprz i majeranek. Dobrze wyrobić.

Ciasto: surowe ziemniaki ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach. Wyciskamy przez pieluchę tetrową (nie pampers), lub pończochę (nieużywaną). Sok odstawiamy na 15 minut, aż odstoi się na dnie krochmal. Dopiero wtedy odlewamy z niego wodę. Gotowane ziemniaki mielimy w maszynce do mięsa, dodajemy do nich masę z surowych ziemniaków i pozostały krochmal, solimy, dobrze wyrabiamy i formujemy kule wielkości pomarańczy. Spłaszczamy, kładziemy nadzienie mięsne, zamykamy dookoła ciastem, aby mięso było nim szczelnie opatulone. Formujemy podłużne pyzy.

Gotujemy w osolonej, wrzącej wodzie około pół godziny, wkładając pojedynczo i uważając, aby woda nie przestawała wrzeć. Wyjmujemy na talerz i polewamy gorącym tłuszczykiem ze skwareczkami i cebulką. Zjadamy ze smakiem.

Z.W. 

Ładuję stronę