Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Pustynny Manhattan

      Szibam jest miastem położonym w Jemenie, a znane jest z tego, że znajduje się w nim około 500 wieżowców 5 - 9 piętrowych zbudowanych z cegły mułowej. Jest to bardzo nietrwały materiał, więc należy je poddawać ciągłej renowacji. Większość tych wieżowców ma 100 - 200 lat, a najstarszy liczy już ich 400. Są to najwyższe domy mieszkalne zbudowane z cegły mułowej na świecie.

     Dlaczego budowano tak wysokie budynki? Spowodowane było to z powodu braku miejsca pod zabudowę. Pomyślałby kto, że na pustyni przecież miejsca jest dosyć! Tak, lecz w tym miejscu nie było innej możliwości. Miasto położone było na wzniesieniu i otoczone murem, dla obrony przed napadami Beduinów. Mur ograniczał terytorium i dlatego, aby zmieścić wszystkich mieszkańców budowano coraz większe domy. Dodatkowo naokoło muru znajdowały się tereny zalewowe.

     Widok tego miasta jest niecodzienny, ponieważ wewnątrz toczy się senne życie. Pojazdów mechanicznych jest niewiele, a często pomiędzy wieżowcami snują się zwierzęta.

     Poniższe zdjęcia oddają charakter tego miasta; sennego, lecz zabudowanego wieżowcami, które dodatkowo zbudowane są z gliny. Szibam wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO

     Z.W.

Ładuję stronę