Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Pstrąże

      Miejscowości tej właściwie nie ma. Są opuszczone budynki popadające w ruinę, ale byłe miasto nie istnieje. Kiedyś do 1945 roku, kiedy należało do Niemiec nazywało się Pstransse, a w latach 1933-45 Strans. W czasie stacjonowania wojsk radzieckich do 1992 roku nosiło nazwę Strachów. Dzisiaj jest to wieś, ale bez mieszkańców. Nazywa się Pstrąże i leży w województwie dolnośląskim, 20 kilometrów od Bolesławca.

      Pstrąże istniało już w 1305 roku, wchodziło wówczas w skład dóbr Kliczkowskich. Drugi raz miejscowość ta została wymieniona w dokumentach w 1865 roku, kiedy olbrzymi pożar strawił część zabudowań

     W 1901 roku wieś przebudowano na potrzeby armii niemieckiej. Powstały koszary i stajnie. Doprowadzono kolej z Leszna Górnego, oraz wybudowano potężny, betonowy most na rzece Bóbr. Po zakończeniu I wojny światowej przebudowano stajnie na garaże.

     Kiedy w 1945 roku miejscowość zajęły wojska radzieckie, zniknęła z map. Wstęp dla Polaków był wzbroniony. Aby ograniczyć przedostawanie się na teren radzieckiego obiektu, rozebrano część drogową na moście. Nie wiadomo dokładnie ile stacjonowało tam wojska, ale miasto tętniło życiem. Znajdowały się w nim bloki mieszkalne, szkoły, sklepy, był szpital. Teraz jest opuszczone i wykorzystywane do ćwiczeń wojskowych. Jak wyglądało kiedyś i jak obecnie możemy zobaczyć na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Pstrąże kiedyś
Pstrąże kiedyś
Pstrąże kiedyś
Pstrąże kiedyś
Pstrąże kiedyś
Ładuję stronę