Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Psina i kocina ciąg dalszy

      Jeszcze dobrze nie obeschło z atramentu pióro, którym pisałem tekst o spożywaniu kociego i psiego mięsa w Chinach i krajach Dalekiego Wschodu, a już odezwały się głosy krytykujące tak postawione zagadnienie.

     Niniejszym oświadczam, że nie miałem na celu propagowania zagranicznych zwyczajów, ale chciałem przedstawić problem jako oczywistość. Portal nasz jest portalem turystycznym, zaznajamiącym turystów ze zwyczajami panującymi w różnych zakątkach świata, zwracając uwagę na nie. Nie możemy oceniać tych zachowań, porównując je do panujących w Europie, nie mamy bowiem recepty na doskonałość.

     Czy wiecie jak nas postrzegają na Bliskim Wschodzie? Nie chodzi tutaj nawet o religię, ale o nasze zwyczaje kulinarne. Nazywają nas świniojadami, co w ich mniemaniu jest obrazą. Jesteśmy nieczyści, ponieważ spożywamy nieczyste, świńskie mięso. Świnia jak to świnia, zje wszystko, nawet szczura, a my zajadamy się boczusiem, szyneczką czy golonką. Nie będę tutaj przytaczał zwyczajów panujących na Bliskim Wschodzie, które krytykujemy z naszego punktu widzenia, a co jest zupełnie normalne w tych krajach.

     Kiedyś już chcieliśmy im narzucić porządki panujące w naszym świecie, wysyłając rycerstwo, aby wprowadzić naszą religię. Przegraliśmy i nie udało się. Nawet papież po siedmiuset latach musiał za to przeprosić. A co powiemy na kulinaria peruwiańczyków, którzy spożywają uwielbiane przez nas świnki morskie? Powiemy im smacznego! 

     Nie bądźmy sędziami dla innych, i niech inni nie będą sędziami dla nas.

     Wracając do tematu: kochamy nasze psy i nasze koty, które traktujemy nieraz jako członków naszych rodzin. Dbamy o nie, głaszczemy i płaczemy, kiedy są chore, i niech tak będzie.

     Również tak są traktowane w Chinach i na Dalekim Wschodzie, co im widocznie nie przeszkadza sporządzać z niektórych ich braci różnorakich potraw. Oczywiście taka postawa nas bulwersuje i potępiamy ją z naszego punktu widzenia. Ale to jest tylko nasz punkt widzenia. Kochajmy nasze zwierzęta, ale bądźmy świadomi tego, że w innych częściach świata panują inne zwyczaje, pielęgnowane od pokoleń, i nic tu nie zmieni tego, że będziemy milczeć na ten temat, ponieważ jesteśmy tego zdania, że lepiej przemilczać fakty, które uważamy za niezgodne z naszymi zapatrywaniami. Nie chowajmy głowy w piasek na przykładzie strusi, jedząc jednocześnie smaczne, strusie mięsko.

Z.W.

Ładuję stronę