Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Przepis na złoto

     Chcielibyśmy w tajemnicy podać przepis na bogactwo. Przekazujemy go w zaufaniu i liczymy na to, że nikt z was nie zdradzi tej wielkiej tajemnicy. Jest to przepis na złoto, średniowieczna recepta, sporządzona przez ówczesnych alchemików. Należy tylko trzymać się ściśle poniższych reguł, a skończą się na zawsze wasze kłopoty z brakiem pieniędzy, a może nawet zostaniecie milionerami.

Przepis na złoto

     „Weź 5 drachm ołowiu i 5 drachm rtęci; roztop ołów na ogniu, a gdy już będzie płynny, rozgrzej porządnie rtęć, wlej ją do ołowiu, mieszaj, zaraz potem zestaw z ognia; gdy ostygnie, utrzyj drobno. Potem weź 6 drachm cynobru, 6 drachm czystego ałunu, utrzyj dobrze, zmieszaj i wsyp do francuskiego naczynia. Teraz weź 5 drachm miodu, 5 drachm octu i zmieszaj dobrze; do tego wsypuj cynober z ałunem i trzyj, żeby było gęste jak miód; potem wsyp ołów i utrzyj wszystko razem dobrze w moździerzu. Miej w pogotowiu 5 drachm drobno utartej siarki i wsypuj ją, powoli rozcierając, aż ją tamte składniki przyjmą. Teraz wsyp wszystko do tygla, niech postoi 3-6 dni, po czym stop na ogniu, odlej z tego sztabki a będziesz miał złoto”.

     Trzeba spełnić tylko jeden warunek: trzeba być bez grzechu, być czystym moralnie i fizycznie.

     Jeszcze jeden przepis średniowieczny: co prawda nie na złoto. To jest tajemnica na razie. Zobaczmy co nam z tego wyjdzie, ale to jest  wielka, poszukiwana substancja, która usuwa nędzę i zwycięża wrogów.

     Weź 4 jaja do większego kubka; wsyp trochę mąki grysikowej tak, żeby mąka otoczyła naokoło jaja, zamknij kubek szczelnie i umieść w gnoju niezbyt ostrym na 120 dni, aż się natura jaj rozpłynie i zamieni w żywą posokę. Teraz otwórz i przelej wszystko do garnka jeszcze nie używanego. Weź rozrzażone węgle, utrzymuj żar, machając nimi, i wylej na węgle zawartość  garnka. Gdy się już przypiecze, zawiń w liść figowy, ale uważaj żebyś nie dotknął ręką. Roztop i przenieś do kubka. Teraz roztop hexagium srebra, dosyp 1/3 hexagium wysuszonego proszku, a będziesz zdumiony. To jest boska, wielka, poszukiwana tajemnica, która usuwa nędzę i zwycięża wrogów”.

      No, a teraz do roboty! Tylko prosimy, nie zdradźcie naszej wspólnej, wielkiej tajemnicy!

Z.W.

Ładuję stronę