Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Przełęcz Stelvio

     Po włosku nazywa się Passo dello Stelvio, a po niemiecku Stilfser Joch, położona jest na wysokości 2757 m n.p.m. Przez tę przełęcz prowadzi szosa asfaltowa, która jest nie tylko najwyżej położoną w Alpach włoskich, ale również najbardziej krętą drogą w Europie. Od zakrętów nad przepaścią może zakręcić się w głowie.

     Droga wybudowana została w latach: 1820 - 1825, a prowadzi z miejscowości Stelvio do Bormio. Podjazd od strony północnej ma 24,3 km długości o średnim nachyleniu 7,4 procent i przewyższeniu ponad 1.800 metrów. Na szczyt prowadzi 48 bardzo ostrych zakrętów, z których każdy posiada swój numer. Podjazd od strony południowo-wschodniej ma przewyższenie 1553 metry i średnie nachylenie 7,1 procenta. Droga jest bezpieczna, ale kierowcy nie mogą mieć lęku wysokości i posiadać doświadczenie w prowadzeniu pojazdów.

     Przez przełęcz często prowadzi trasa kolarskiego wyścigu  Giro d'Italia, która jest najwyższym punktem spośród trzech największych Tour'ów (łącznie z Tour de France i Vuelta a España).

     Polecamy tę trasę naszym kierowcom, a szczególnie motocyklistom. Gwarantujemy niezapomniane wrażenia.

Z.W.

Giro d'Italia 2012, Hesjedal i Rodriguez na szczycie Passo dello Stelvio
Ładuję stronę