Urloplandia

Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Prypeć

     Miasto Prypeć położone jest w północnej Ukrainie, tuż przy granicy z Białorusią. Założone zostało nie przez żadnego króla, ani nie przed wiekami, ale 4 lutego 1970 roku dla potrzeb mieszkaniowych licznych pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu. Niestety, miało pecha, ponieważ żywot jego nie był długi.

     Już 27 kwietnia 1986 roku miasto przestało istnieć z powodu braku mieszkańców. Właśnie wtedy nastąpiła tragedia, wybuch w elektrowni atomowej. Teren został skażony, a mieszkańcy ewakuowani. Ewakuacja pięćdziesięciotysięcznego miasta trwała zaledwie 2,5 godziny, od 14.00 do 16.30. Mieszkańcy zabrali tylko najpotrzebniejsze rzeczy, resztę pozostawiając losowi. Zresztą i tak nie można było nic zabrać ze sobą z powodu napromieniowania.

     Prypeć stał się miastem widmem, skansenem ostatnich lat władzy radzieckiej. Niestety, czas zrobił swoje. Swoje zrobili też ludzie, którzy mimo zakazu splądrowali go dokładnie. Wyniesiono co można było udźwignąć, nie zważając nawet na skażenie radioaktywne.

     Poniższe zdjęcia przedstawiają to miasto duchów, bo żywych mieszkańców już w nim nigdy nie będzie. Fotografie są równocześnie przestrogą dla pokoleń, jak niebezpieczne mogą być nowoczesne technologie, wykorzystywane bez nowoczesnych zabezpieczeń.

Z.W.

Ładuję stronę