Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Predjamski Grad

     Zamek znajduje się w Słowenii, tylko 9 kilometrów od najsłynniejszej słoweńskiej jaskini - Postojna. Powstał w XII wieku i został wbudowany w jaskinię, której korytarze stanowią integralną część zamku. Może właśnie dlatego przez ponad 700 lat istnienia nigdy nie został zdobyty.  W obecnym kształcie pochodzi z XVI wieku.

     Najsłynniejszym jego mieszkańcem był "słoweński Janosik" - XV-wieczny rycerz Erazem Lueger, który napadał na przejeżdżające karawany, a łupy rozdawał biednym. Był przystojnym, dzielnym rycerzem w którym kochały się miejscowe dziewoje, natomiast inni postrzegali go jako rabusia, łotra i rozbójnika. Według legendy on jako jedyny znał tajemnicze przejścia w skałach, które prowadziły na powierzchnię i właśnie dlatego przechytrzył armię cesarza, który oblegał tę twierdzę.

     Teraz ten zamek, który położony jest w 123 metrowej skalnej turni udostępniono do zwiedzania. Jest fascynującym i romantycznym miejscem, które rokrocznie odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Jak wygląda zamek i jak przepięknie jest położony możemy zaobserwować na poniższych fotografiach. Może zachęcą one was do odwiedzin tego pięknego kraju, który przecież leży tak niedaleko od Polski.  

Z.W.                                                 

Ładuję stronę