Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Ponte Vecchio

     Ponte Vecchio w dosłownym tłumaczeniu z języka włoskiego znaczy Stary Most. Inaczej zwany jest również Mostem Złotników. Jest najstarszym mostem we Florencji.

     Wybudowany został z kamiennych ciosów w latach 1335 - 1345, w miejscu, w którym stał pierwszy, drewniany most postawiony przez Rzymian. Dwa następne zostały zniszczone przez powodzie w latach 1117 i 1333. W XIII wieku na moście powstały pierwsze sklepy. Handlowano mięsem i rybami, a potem nawet sprzedawano tam garbowane skóry. Nie mogło tak dalej być. Dlatego Wielki Książę Toskanii, Ferdinando I de' Medici w roku 1593 zrobił z kramami porządek i zakazał handlu tymi towarami. W to miejsce powstały kramy złotników i jubilerów.

     Pomimo różnych powodzi, czy działań wojennych most stoi do dzisiaj. W czasie II wojny światowej, w dniu 4 sierpnia 1944 roku we Florencji wysadzono wszystkie mosty, oprócz Ponte Vecchio. Miał on zostać zniszczony również. Też został zaminowany, ale dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności cofające się oddziały wojsk niemieckich nie zdążyły dokonać aktu unicestwienia.

     Jak wygląda ten historyczny, średniowieczny most, możemy zobaczyć na poniższych fotografiach.

Z.W.

Ładuję stronę