Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ponte Gobbo w Bobbio

      Prawdopodobnie dawno, dawno temu most ten budowały diabły. Jako, że były różnego wzrostu, to i przęsła powstały w różnej wysokości. Ale tyle bajka, czy legenda. 

     Ponte Gobbo, czyli Most Garbaty powstał już za czasów rzymskich. Budowa takiego mostu na ówczesne czasy była poważnym przedsięwzięciem. W jego długiej historii ulegał cały czas przebudowom, ponieważ często dochodziło do zawalenia się przęseł. 

     Most położony jest we włoskiej miejscowości Bobbio, nad rzeką Trebbią ma 273 metry długości i 11 przęseł łukowych, nierównych pod względem długości i wysokości. Dostępny jest tylko dla ruchu pieszego. Ewentualnie można też przejechać rowerem.

     Jako ciekawostkę można dodać, że są domniemania iż obraz Leonarda da Vinci - Mona Lisa malowany został w Bobbio, a dowodem tego jest Most Gobbo, widoczny w tle koło lewego ramienia Giocondy. Potwierdza to ukryty pod jednym z przęseł mostu kod cyfrowy. Jest to cyfra 72, a w 1472 roku była kolejna katastrofa tego mostu, po której nastąpiła jego całkowita przebudowa.

     Drugą ciekawostką, co prawda nie związaną z mostem, ale z miasteczkem (a właściwie z tamtejszym opactwem) jest fakt, że Umberto Eco umieścił tam akcję swojej książki Imię Róży.

     Zamieszczone poniżej zdjęcia ukazują piękno tego średniowiecznego mostu.

Z.W.

opactwo w Bobbio, miejsce akcji książki Imię Róży, Umberto Eco
Mona Lisa, Leonardo da Vinci
widoczny na obrazie most w Bobbio
kod cyfrowy ukryty pod jednym z przęseł
Ładuję stronę