Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Południk Struvego

obelisk w Hammerfest
obelisk na wyspie Gogland (Rosja)
litewska koperta pierwszego dnia obiegu z Południkiem Struvego
Tartu, Finlandia, obserwatorium
estońska karta pocztowa z Południkiem Struvego
Jēkabpils Łotwa Południk Struvego

Historia:

Południk Struvego został założony w latach 1816 - 1852. Jego długość wynosi 2.821 kilometrów i 833 metry. Skąd wiemy tak dokładnie? Otóż opracowano go do przeprowadzenia dokładnych pomiarów kształtu i rozmiarów Ziemi. Przecież nie było wówczas satelitów i pomiary przeprowadzano za pomocą trójkątów triangulacyjnych.

Z czego składa się:

z 265 głównych punktów pomiarowych, które tworzą 258 trójkątów triangulacyjnych, oraz 60 punktów dodatkowych. Zaczyna się na przedmieściach norweskiego miasta Hammerfest na Przylądku Północnym, a kończy w ukraińskiej wiosce Stara Nekrasivka koło Izmaiłu, w pobliżu Morza Czarnego.

Nazwa tego południka pochodzi od rosyjskiego naukowca, Friedricha Georga Wilhelma von Struvego, który wraz z rosyjskim oficerem, Carlem F. Tannerem kierował całością przedsięwzięcia. Wówczas przebiegał on przez unię państw Szwecji i Norwegii oraz imperium rosyjskie. Teraz są to kraje: Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja, Estonia, Łotwa, Litwa, Białoruś, Mołdawia i Ukraina.

W 2005 roku Południk Struvego, wraz z 34 oryginalnymi punktami pomiarowymi został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z.W.

Ładuję stronę