Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Podkuwanie koni

     Podkowy chronią kopyta końskie przed ich ścieraniem się i umożliwiają pracę na nienaturalnym dla niego podłożu. Dzięki podkowom, kopyta zabezpieczone są przed ryzykiem urazu, a często zapobiegają poślizgom na  śliskiej nawierzchni. Przecież są nienaturalne dla koni, powiecie. A czy obuwie dla ludzi jest naturalne? 

     Najczęściej stosowane podkowy to podkowy ze sztyftami, stosowane głównie u koni pociągowych, podkowy antypoślizgowe, podkowy hacelowe, podkowy gładkie, czyli pantoflowe, stosowane u młodych koni, czy podkowy wyścigowe, wykonane z aluminium. Bywają też podkowy które leczą, czyli ortopedyczne, korygujące wady postawy i chodu koni.

     Podkuwaniem, oraz wykonywaniem podków trudnią się kowale, którzy często są również podkuwaczami. Niestety, jest to zawód już zanikający. Koni jest coraz mniej, a i inne usługi świadczone przez tych rzemieślników powoli zastępowane są przez maszyny. Oczywiście nie dotyczy to podków. Przecież wykonywane są one na miarę, a do ich wytworzenia trzeba mieć duże doświadczenie. Trzeba być nie tylko doskonałym rękodzielnikiem, ale też mieć dobre podejście do koni, które są bezpośrednimi odbiorcami ich wyrobów.

     Na poniższych zdjęciach przedstawiamy podkuwanie koni. Z bliska chyba niewielu z nas widziało tę czynność.

Z.W.

werkowanie, czyli formowanie kopyt
Ładuję stronę