Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Po Nagar

     Świątynia Po Nagar położona jest w wietnamskim mieście Nha Trang nad Morzem Południowochińskim. Na miejscu tym do roku 774 stała stara świątynia, spalona w wyniku najazdu Jawajczyków. Nowa, stojąca do dnia dzisiejszego wybudowana została z cegieł i kamienia w 784 roku. Słowo "nowa" nie jest w tym wypadku adekwatne, bo przecież ta "nowa" świątynia jest starsza od najstarszych budynków w Polsce o co najmniej 400 lat. 

     Na wzgórzu znajduje się cały kompleks świątyń. Z 10 różnych konstrukcji do dzisiejszych czasów przetrwało 5. Są to: główna wieża, tzw. kalan, mająca 22,8 m wysokości z dachem w kształcie stożka, bogato zdobiona, 3 pomniejsze wieże i mandapa, czyli podwójny szereg 14 kolumn, pierwotnie przykryty dachem. Niestety, dach nie dotrwał już do naszych czasów.

     Wieże mają grube mury i małe wnętrza. Jest to sposób budowy budynków w czasach kiedy nie stosowano obliczeń podczas projektowania budowli, a sposób ich wykonania gwarantował solidność konstrukcji. Widać, że ten sposób był skuteczny, ponieważ budynki przetrwały ponad 1.200 lat.

     Świątynia poświęcona jest bogini Yang Ino Po Nagar, wcieleniu Bhagavati i jest identyfikowana z żeńskim bóstwem hinduistycznym, wojowniczą Dewi. Figura bogini została wyrzeźbiona w roku 1050 za czasów panowania króla Dżaja Parameśwarawarmana i umieszczona w głównym sanktuarium, w kalanie.

     Budynki świątynne pokazane są na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę