Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Płaskonos, średniej wielkości wędrowny ptak wodny z rodziny kaczkowatych

    Czym się różnią samica od samca płaskonosa? Samiczka jest jasnobrązowa z ciemnym deseniem, białawym brzuchem i wygląda zupełnie zwyczajnie. Samczyk zaś w czasie okresu godowego pyszni się paletą pięknych, jaskrawych barw. Jego głowa i górna część szyi jest zielono-czarna, a dodatkowo mieni się metalicznym połyskiem. Dół szyi jest biały. Wierzch ciała ciemny z białym obramowaniem, spód i boki kasztanoworude z białą obwódką. Lusterko zielone, pokrywy skrzydłowe błękitne.

     Poza tym samczyk jest większy od samiczki. Różnica jest również w porozumiewaniu się. Samiec wydaje odgłos, który brzmi: "guek guek", a samica zwyczajnie kwacze. I cóż ten dumny i pyszny kaczor widzi w takiej szarej kaczuszce?

     Nazwa ptaka bierze się od płaskiego, szerokiego i łyżkowatego dzioba.

     Płaskonosy zamieszkują praktycznie całą Eurazję, poza północnymi obszarami i basenem Morza Śródziemnego i Amerykę Północną. Zimuje zaś właśnie nad basenem Morza Śródziemnego, południowej Europie, północnej i środkowej Afryce, południowej Azji i Ameryce Południowej. W Polsce są często spotykane nad płytkimi jeziorami, stawami, zalanymi polami i starorzeczami. Żywi się fito i zooplanktonem, który zbierany jest przy dnie, a następnie odcedzany z nadmiaru wody i błota.

     Gatunek jest objęty ścisłą ochroną.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia tych pięknych kaczek. Szarych samiczek i pysznych kaczorów.

Z.W.

    

Ładuję stronę