Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Plac św. Piotra

      Plac św. Piotra znajduje się w Watykanie przed bazyliką św. Piotra. W 1656 roku został zaprojektowany przez jednego z najwybitniejszych artystów baroku - Giovanni Lorenzo Berniniego. Plac jest w kształcie owalu, który przed bazyliką przechodzi w formę trapezu. Otoczony przez olbrzymią, czterorzędową kolumnadę z attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wygląda to na ręce kościoła, które pragną objąć wszystkich wiernych.

     Na placu odbywają się wszystkie uroczystości związane z najważniejszymi wydarzeniami kościoła katolickiego. Najwięcej wiernych do tej pory, ok. 1,5 mln. wiernych zgromadziła uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II, kanonizacja św. Josemarii Eskrivy ok. 500 tys. wiernych, a pogrzeb Jana Pawła II ok. 300 tys. wiernych (+ 4.000.000 wiernych poza placem) . Oprócz pielgrzymów z całego świata przybywają przywódcy państw, kościołów różnych wyznań i przedstawiciele rządów wszystkich krajów.

     Na środku placu stoi obeliks, jeden z trzynastu, które zdobiły dawniej cyrk Nerona. Pochodzi z XIII wieku przed naszą erą, a postawiony tutaj decyzją papieża Sykstusa V w 1586 roku. Miał być niemym świadkiem śmierci św. Piotra i wielu chrześcijan.

     Na tym placu odbywają się co środę audiencje generalne, a 13 maja 1981 roku papież Jan Paweł II został postrzelony przez zamachowca.

    W dniu dzisiejszym, tj. 27 kwietnia 2014 roku odbywają się na nim uroczystości kanonizacyjne papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II, na których zgromadzi się ponad milion pielgrzymów.

     W naszej galerii przedstawiamy zdjęcia placu.

Z.W.

Ładuję stronę