Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Piniata

     Piniata to ludowy zwyczaj zabawy w krajach latynoskich, osadzony w tradycji bożonarodzeniowej. Polega na rozbiciu kolorowej kuli, lub papierowej zabawki, często w kształcie gwiazdy wypełnionej słodyczami, a zebrani starają się zebrać ich jak najwięcej. Jego tradycja pochodzi jeszcze z czasów przedkolonialnych. Konkwistadorzy przejęli ten zwyczaj od miejscowych Indian, nadając mu chrześcijański charakter. Razem z bogatymi łupami i innymi dobrami pochodzącymi z Nowego Świata, piniata zawędrowała też do Hiszpanii i Portugalii.

     W zależności od kraju zabawa w piniatę posiada różne odmiany. W Wenezueli rozbicie piniaty następuje przez najmłodszego członka rodziny zaraz po wieczerzy wigilijnej. W Meksyku zaś stosuje się ją na 9 dni przed świętami Bożego Narodzenia. Okres ten jest na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem czasem składania wizyt towarzyskich.

     Piniatę przygotowują oczywiście dorośli dla swoich pociech, jednak i oni biorą z chęcią w niej udział. Bywa ona też stosowana w innym okresie, np. w czasie przyjęć urodzinowych dla dzieci, lub jako atrakcja w zabawie, ale raczej poza Ameryką Łacińską, w Europie lub w Ameryce Północnej.

     Jak wyglądają zabawki piniaty i zabawa w nią, zobaczmy na poniższych fotografiach.

Z.W.

 

Ładuję stronę