Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Phuktal Gompa

     Już 2.500 lat temu wiedziano, że jaskinia położona w górzystym, południowo-wschodnim Zanskarze w Indiach jest miejscem uświęconym. Jeszcze przed wybudowaniem klasztoru w tym miejscu mieszkało 16 arahantów - oświeconych uczniów Buddy. Sam klasztor został założony przez Jangsema Sherapa Zangpo w XIV wieku. Obecnie zamieszkuje go 70 mnichów. Położony jest z daleka od turystycznych szlaków, przyczepiony do stromej skały, pośrodku jej wysokości.

     Kompleks świątynny obejmuje świątynię i towarzyszące jej sale modlitewne, bibliotekę, kuchnię i cele mnichów, a także świętą grotę i święty strumień, który pojawił się w grocie za pomocą uduchowionego Zangpo.

     Jest to jedna z niewielu świątyń w Indiach, do której trzeba wspinać się na piechotę, lub wjechać konno, ponieważ nie ma jeszcze utwardzonej drogi. Mnisi ze świątyni Phuktal związani są z życiem okolicznych mieszkańców. Pomagają wszystkim uzdrawiając duchowo, ale też przygotowują leki z naturalnych ziół, które można nabyć w wiosce leżącej u stóp klasztoru.

     Zdjęcia utwierdzają nas w przekonaniu, że miejsce w którym znajduje się klasztor jest wyjątkowe.

Z.W.
 

Ładuję stronę