Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Perlica sępia

     Ten barwny ptak żyje na obszarze Afryki Wschodniej (Somalia, Tanzania, Uganda, Kenia, Etiopia). Miejsca, w których najlepiej się czuje to: sawanny, półsuche tereny trawiaste z krzewami i nadrzeczne zarośla. Tworzy stada liczące do 30 sztuk osobników, ale w porze lęgowej przebywa w parach. Jajka w ilości 4 - 6 sztuk, złożone w zagłębieniach ziemnych wysiaduje samica, a po ok. 30 dniach wykluwają się z nich pisklaki. 

     Biega, chodzi, grzebie, ale nie lata. Biegając ucieka też przed drapieżnikami. Ma 60 - 70 cm długości ciała i wagę ok. 1,5 kg. Charakterystyczną głowę i szyję ma łyse, o ciemnej, niebieskawej skórze, co sprawia, że w tym elemencie ptaki te są podobne do sępów, stąd ich nazwa: perlica sępia. Dziób ma jasny, a tęczówki oczu czerwone. Pierś i część brzucha ma granatowe, a kryzę z długich, czarno-białych piór. 

     Zresztą, moi drodzy, co ja będę opisywał te wszystkie kolory. I tak żadne słowa nie opiszą tego tak dokładnie jak zdjęcia. Sami zobaczcie na fotografiach, jak wygląda ten piękny ptak, którego u nas możemy spotkać tylko w ogrodach zoologicznych.

Z.W.

Ładuję stronę