Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Pektorał

     Pektorał jest rodzajem biżuterii, noszony na piersi, a zapinany od tyłu. W starożytności nosili je dostojnicy egipscy, rzymscy, traccy, celtyccy. Ozdabiali się nimi Scytowie, jak również kapłani żydowscy. Również spotykano je w sztuce prekolumbijskiej (przed dotaciem Krzysztofa Kolumba do Ameryki Południowej).

     W tradycji chrześcijańskiej pektorałem nazywamy krzyż ozdobny, noszony na piersi przez duchownych: katolickich i prawosławnych. Właściwie powinno się mówić krzyż pektoralny, bo pektorałem można również nazwać element stroju duchownego, który zakłada się na pierś wraz z koloratką.

     Krzyże pektoralne są zwykle złote lub srebrne, często umieszczano w nich relikwie świętych męczenników. Od XI wieku nosili je opaci, biskupi, kardynałowie i papieże. W 1570 roku papież Pius V nakazał nosić pektorał biskupom w czasie Mszy Świętej, a w XVII wieku upowszechniono już ich noszenie również poza liturgią, przez cały dzień. Pektorał jest zawieszony na szyi, na sznurze, a w Polsce dzięki zezwoleniu papieża Leona X z 1519 roku na łańcuchu.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia różnych pektorałów, z różnych epok i pochodzących z różnych kultur.

Z.W.

    

krzyż pektoralny Benedykta XVI
Królestwo Urartu, pektorał z wizerunkiem boga Chaldiego
pektorał scytyjski
pektorał Tutanchamona
pektorał Ramzesa II - Luwr
pektorał kultury Quimbaya z tumbaga (stop złota i miedzi)
pektorał z tumbaga, kultura Tolima - Muzeum Złota w Bogocie
pektorał na piersi duchownego
pektorał kapłański, część stroju
pektorały biskupie - Muzeum Diecezjalne w Gnieźnie
pektorały biskupie - Muzeum Diecezjalne w Poznaniu
Ładuję stronę