Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Pan Guma na pomniku

      Kiedyś na pomnikach stali tylko wodzowie i przywódcy - ludzie, którym reszta społeczeństwa oddawała hołd. Teraz niekoniecznie. Do wodzów dołączyły również postacie bajkowe, zwierzątka, różne przedmioty, ale i również zwykli ludzie. 

     Jednym z takich zwykłych przechodniów, choć nietuzinkowych był Pan Guma. Jego rzeźba trafiła do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a kopia jako pomnik stanęła na chodniku na skrzyżowaniu ulic: Stalowej i Czynszowej na warszawskiej Pradze. Wybór był nieprzypadkowy. Tam, przed sklepem monopolowo-spożywczym, gdzie robił częste zakupy wiadomych trunków i często przebywał alkoholik Pan Guma jest dla niego najlepsze miejsce. Pomnik jest wysokości naturalnej, wykonany z gumy i zamocowany na sprężynie, więc kiwa się podobnie jak jego pierwowzór.

     Pan Guma, autentyczna postać, mieszkaniec Pragi Północ niestety nie doczekał odsłonięcia swojego pomnika i zmarł w trakcie jego realizacji.

     Pomnik wykonał polski rzeźbiarz i performer Paweł Althamer wraz z Grupą Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ. Z początku pomysł wywołał kontrowersje. Mieszkańcy znający Pana Gumę, którego uważali za menela i pijaka nie chcieli być kojarzeni z taką mentalnością. Lecz sprawa szybko przycichła i pomnik stał się teraz elementem praskiego krajobrazu.

Z.W.

rzeźba w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ładuję stronę