Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Painit

     Najpierw powiemy o cenie. Gdybyśmy mieli 1 gram tego minerału, to moglibyśmy go sprzedać za bagatela, 1.110.000 zł. Licząc dalej, 1 kilogram kosztowałby ni mniej ni więcej, tylko 1.110.000.000 zł. Dlaczego jest on taki drogi? Prawdopodobnie dlatego, że jest niezwykle rzadko spotykany.

       Odkrył go w 50 latach XX wieku w ówczesnej Birmie (teraz Myanmar) brytyjski mineralog i handlarz klejnotami, Arthur Pain. Minerał nazwany jego nazwiskiem - painit, zbudowany jest z wapnia, cyrkonu, boru, glinu, oraz tlenu (CaZrAl9O15(BO3)). Posiada jeszcze śladowe ilości chromu i wanadu. Ma barwę od pomarańczowo-czerwonej do brązowo-czerwonej i przypomina topaz.

     Do niedawna wiadomo było tylko o 3 odkryciach painitu, a do 2005 okazało się, że było ich wszystkich (potwierdzonych) 25. Do czego służy painit? Na pewno bardzo, bardzo rzadko wykorzystywany jest jako kamień jubilerski, ale przede wszystkim "służy" do lokaty kapitału. Część painitu znajduje się w prywatnych rękach. Ale nie cała ilość.  Próbki painitu zostały podzielone pomiędzy Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, Gemological Institute of America, California Institute of Technology oraz GRS Gem Research Laboratory w Lucernie. Tam możemy je zobaczyć.

     Również zobaczyć je możemy na poniższych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę