Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ötzi

      19 września 1991 roku dwoje niemieckich turystów, państwo Simon wybrali się na górską przechadzkę po Alpach Ötztalskich w Południowym Tyrolu. Jest to pasmo górskie nad granicą austriacko-włoską. Ponad 300 szczytów przekracza wysokość 3.000 m n.p.m. Występują tu również liczne lodowce. Właśnie podczas tego spaceru na wysokości 3.210 m n.p.m. państwo Simon odnaleźli wyłaniające się z topniejącego lodu zwłoki. Z początku myślano, że jest to ciało jakiegoś zaginionego turysty.

     Dopiero podczas dokładniejszych badań okazało się, że człowiek ten owszem zaginął w wysokich górach, ale przed 5.300 laty! Nazwano go Ötzi, od doliny Ötztal, ponad którą znaleziono jego zamrożone ciało. Ötzi miał 1,60 m wzrostu, ważył 50 kg. W chwili świerci liczył 40 - 53 lat. Był szatynem, miał brązowe oczy i grupę krwi "0". Na swoim ciele posiadał 57 tatuaży, a niektóre z nich umiejscowione były w punktach akupunktury chorób, na które cierpiał. Były to bóle brzucha wywołane zakażeniem pasożytem, zwyrodnienia stawów, arterioskleroza a nawet borelioza wywołana najprawdopodobniej przez kleszcze (pierwszy udokumentowany przypadek).

     Ostatnim posiłkiem który spożywał było mięso jelenia i kozicy, owoce, korzonki i ziarna zbóż - przypuszczalnie chleb.

     Był wojownikem i zmarł prawdopodobnie w czasie walki z innymi ludźmi, od strzały z łuku, która spowodowała jego szybką śmierć. Ubrany był w skóry niedźwiedzia, jelenia i kozicy. Posiadał plecak i torbę z kory brzozowej. W kołczanie było 14 strzał, miał półmetrową ciupagę, nóż z krzemienia i długi na 1,80 m łuk.

     W miejscu znalezienia zwłok wystawiono pomnik, a jego mumia, po sporze pomiędzy Austrią a Włochami znajduje się w Museo Archeologico dell’Alto Adige w Bolonii we Włoszech.

Z.W.

tak wyglądał Ötzi
po znalezieniu
tatuaże Ötziego
Ötzi w muzeum w Bolonii
pomnik w miejscu znalezienia Ötziego
Ładuję stronę