Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Oryks, ssak z podrodziny antylop, jak wygląda i gdzie występuje?

Oryks, ssak z podrodziny antylop
Oryksy były przedstawiane na reliefach już w Starożytnym Egipcie
Oryksy występowały pierwotnie (również obecnie) w Afryce Północnej, na skraju Sahary.
Oryksy mają bardzo charakterystyczną sylwetkę, z długimi, zagiętymi do tyłu rogami
Oryks
Oryks
Oryks
Oryks
Oryks
Oryks
Oryks
Oryks

Antylopa oryks

została całkowicie wytępiona już w roku 1972. Jednak dzięki działaniom Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Fauny, gatunek ten przy zorganizowanej hodowli, przeprowadzonej w USA, został przywrócony do naturalnego środowiska. Fakt ten przypomina przywrócenie żubrów, też całkowicie wcześniej wytępionych.

Zwierzęta te były przedstawiane na reliefach już w Starożytnym Egipcie. Występowały pierwotnie (również obecnie) w Afryce Północnej, na skraju Sahary. Mają bardzo charakterystyczną sylwetkę, z długimi, zagiętymi do tyłu rogami, pokrytymi pierścieniowatymi zgrubieniami. Doskonale daje sobie radę na terenach półpustynnych.

Oryks żywi się liśćmi, trawą, sukulentami i częściami roślin.

Sprawa jest bardzo delikatna, ponieważ, gdy mówimy, że gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, jest wybitną nieprawdą. Gatunek ten dzięki człowiekowi wyginął zupełnie, ale potem, również dzięki człowiekowi został odtworzony i przywrócony naturze. Teraz należy delikatnie pielęgnować ten fakt i czekać cierpliwie, czy nam się uda. Może dopiero po kilkuset latach okaże się, czy przedsięwzięcie przyniesie sukces.

Teraz zobaczmy na zdjęciach, jak wygląda oryks. Oby zdjęcia te nie miały w przyszłości znaczenia tylko historycznego, takiego jak jedyne zdjęcie tarpana.

Z.W.

 

Ładuję stronę