Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Omfalos, gdzie znajduje się pępek świata?

omfalos w muzeum
omfalos w muzeum
omfalos w muzeum
omfalos w muzeum
srodek Ziemi, czyli omfalos w Delfach
srodek Ziemi, czyli omfalos w Delfach

Gdzie w starożytności znajdował się środek ówczesnego świata? Oczywiście znajdował się w Grecji. Miał nawet swoją nazwę. Był to omfalos, czyli po grecku pępek: pępek ziemi.

Jak obliczono, gdzie znajduje się omfalos? Zrobił to sam Zeus. Wypuścił z dwóch przeciwległych krańców Ziemi dwa orły. Leciały naprzeciw siebie z tą samą prędkością, a gdy się spotkały, tam właśnie znajdował się pępek świata. Dziwnym zbiegiem okoliczności środek Ziemi znajdował się właśnie w centrum Delf, czyli słynnej greckiej wyroczni. Aby zaznaczyć tak, ważne miejsce postanowiono umieścić tam specjalny kamień z reliefami, na których wyrzeźbiono te dwa orły.

Oczywiście tego dawnego kamienia już nie ma, ponieważ tak bardzo spodobał się w ok. 350 r. p.n.e. Filomelosowi, przywódcy Fokidy, który ograbił Delfy, a omfalos zabrał ze sobą, chyba po to, by wstawić go potem do swojego ogródka. Oczywiście w to miejsce wstawiono inny, równie piękny, którego fragmenty znajdują się w muzeum. Teraz w tym miejscu stoi nowy omfalos. Nie ważne jak wygląda. Ważne jest, że wskazuje dokładne miejsce środka, czyli pępka Ziemi.

Z.W.

 

Ładuję stronę