Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ometepe

     Ometepe jest wyspą na jeziorze Nicaragua w Ameryce Środkowej. Samo jezioro jest duże, bo jego długość wynosi 160 km,  a wyspa składa się z dwóch części, każda ze swoim wulkanem. Wyspa jest największą wyspą wulkaniczną na świecie, która jest położona na słodkowodnym jeziorze. Kształt ma podobny do okularów, lub cyfry 8. Wulkan północny ma wysokość 1.610 m n.p.m. i jest aktywny. Od 1880 roku wybuchał 6 razy. Inaczej wulkan południowy o wysokości 1.394 m n.p.m. który jest w stanie uśpienia.

     Pył wulkaniczny sprawił, że ziemia jest urodzajna. Na zboczach uprawia się kawę i tytoń. Duża część wyspy to las deszczowy, w większości należący do rezerwatów przyrody. Ometepe zamieszkana była jeszcze przed naszą erą, odkryto ok. 1.400 głazów, na których znajdują się petroglify, które mogą sobie liczyć nawet ponad 2.000 lat.

     W wodach jeziora występują rekiny słodkowodne, które osiągają długość do 3,5 metra, wagę do 180 kg i są dosyć niebezpieczne dla ludzi.

     Na wyspie mieszkał ksiądz Ladislao (Władysław) Chwalbiński - Polak (a jakże!), który zasłużył się dla miejscowej społeczności. Jego grób znajduje się w mieście Altagracia, gdzie znajduje się również szkoła jego imienia.

     Wyspa jest naprawdę interesująca, ale leżąca poza trasami wycieczek organizowanych przez biura podróży. Wystarczy z nich zboczyć, by poznać inne, prawdziwe (nie urządzone specjalnie pod turystów) życie i obyczaje tam panujące. Zdjęcia wyspy zamieszczamy poniżej. Życzymy miłego oglądania.

Z.W.

Ometepe w miniaturze
petroglify
Ładuję stronę