Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Old Melbourne Gaol

     Więzienia w Australii mają dużą tradycję. Cóż, przecież dawniej Australia sama była wielkim więzieniem, gdzie organizowane były całe kolonie karne dla skazanych przestępców. Stare Więzienie w Melbourne jednak nie podtrzymuje tej tradycji. Wybudowane zostało w pierwszej połowie XIX wieku, gdy w 1845 roku przyjęło pierwszych skazanych. Było ciągle rozbudowywane, ponieważ osadzonych wciąż przybywało, a nie byli to grzeczni chłopcy.

     W więzieniu przebywali również skazani na śmierć. Takich wyroków przez powieszenie wykonano 135. Więzienie zostało zamknięte w roku 1929. Miało zostać rozebrane, ale jeszcze wykorzystano go w czasie II wojny światowej na potrzeby armii. W 1972 roku utworzono w obiekcie muzeum, które odwiedza około 140.000 osób rocznie.

     Można w nim zobaczyć eksponaty związane z historią więzienia. Są to między innymi autentyczne wisielcze kaptury, w których skazanych wieszano. Również zgromadzono pośmiertne odlewy gipsowe głów skazańców. Wyjątkową "atrakcją" jest szubienica, gdzie wykonywano wyroki śmierci i skrzynka kata z niezbędnymi dla jego pracy "narzędziami".

     Do poszczególnych cel można wejść, a znajdują się w nich ekspozycje dotyczące szczegółów życia i śmierci przebywających tam skazańców. Dreszczyku emocji zwiedzającym sprawia nocne zwiedzanie więzienia, tym bardziej, że prawdopodobnie w budynku stwierdzono paranormalne zjawiska w postaci negatywnej energii.

     Mam nadzieję, że poniższe zdjęcia z Old Melbourne Gaol przybliżą klimat panujący w tym miejscu, które przez lata gromadziło niebezpiecznych przestępców.

Z.W.

     

szubienica
mechanizm zapadni szubienicy od dołu
widok z okna celi
skrzynka kata
kaptur wisielczy
kaptur wisielczy i żelazna maska
maski pośmiertne skazańców
stare zdjęcie Old Melbourne Gaol
stare zdjęcie Old Melbourne Gaol
Ładuję stronę