Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Ojmiakon, biegun zimna

      Zimę mamy jak na razie ciepłą. Święta z temperaturą w niektórych rejonach Polski powyzej 10oC, do tego jeszcze absolutny brak śniegu. Możemy tylko "pozazdrościć" niektórym rejonom świata, gdzie regularnie panuje stanowczo niższa temperatura.

     Za najzimniejszą miejscowość świata uznaje się wioskę Ojmiakon, położoną we Wschodniej Syberii w Jakucji. Liczy niewiele ponad 500 osób, a znana jest z tego powodu, że 26 stycznia 1926 roku odnotowano w niej najniższą temperaturę na półkuli północnej wynoszącą ni mniej, ni więcej tylko -71,2oC. Do tego roczna amplituda temperatur jest tutaj także największa na świecie i wynosi 104oC. Toż to powyżej temperatury wrzenia wody!

     Co prawda w 2004 roku w zupełnie nieznanej innej wiosce Tomotor temperatura wyniosła -72,2oC, ale i tak za królową osiedli ludzkich zimna uznaje się Ojmiakon, o czym informuje pomnik najniższej temperatury wystawiony w tej miejscowości.

     Jak się żyje w tym klimacie? Normalnie, odpowiedzieliby przyzwyczajeni do takich warunków miejscowi. Tylko silników samochodowych nie wyłączają na noc, bo ich ranne uruchamianie zabrałoby wiele czasu.

     Pozdrawiamy dzielnych mieszkańców Jakucji i cieszymy się, że natura potraktowała nas bardziej ulgowo.

Z.W.

syberyjski Dziadek Mróz zaprasza do Jakucji
mapa, abyśmy nie zabłądzili po drodze jadąc do Ojmiakonu
tutaj mieszka Królowa Śniegu
pomnik informujący o rekordzie zimna
sklep zaprasza po różne produkty
mieszkańcy Jakucji
pranie się suszy, pachnie świeżością
świeży oddech
ciężko będzie uruchomić
a konie pasą się w najlepsze
trochę przymroziło
Ładuję stronę