Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Ojmiakon, biegun zimna, wieś położona we Wschodniej Syberii w Jakucji

syberyjski Dziadek Mróz zaprasza do Jakucji
mapa, abyśmy nie zabłądzili po drodze jadąc do Ojmiakonu
tutaj mieszka Królowa Śniegu
pomnik informujący o rekordzie zimna
sklep zaprasza po różne produkty
mieszkańcy Jakucji
pranie się suszy, pachnie świeżością
świeży oddech
ciężko będzie uruchomić
a konie pasą się w najlepsze
trochę przymroziło

Zimę mamy jak na razie ciepłą. Święta z temperaturą w niektórych rejonach Polski powyżej 10°C, do tego jeszcze absolutny brak śniegu. Możemy tylko "pozazdrościć" niektórym rejonom świata, gdzie regularnie panuje stanowczo niższa temperatura.

Za najzimniejszą miejscowość świata uznaje się wioskę Ojmiakon, położoną we Wschodniej Syberii w Jakucji. Liczy niewiele ponad 500 osób, a znana jest z tego powodu, że 26 stycznia 1926 roku odnotowano w niej najniższą temperaturę na półkuli północnej wynoszącą ni mniej, ni więcej tylko -71,2°C. Do tego, roczna amplituda temperatur jest tutaj także największa na świecie i wynosi 104°C. Toż to powyżej temperatury wrzenia wody!

Co prawda w 2004 roku w zupełnie nieznanej innej wiosce Tomotor temperatura wyniosła -72,2°C, ale i tak za królową osiedli ludzkich zimna uznaje się Ojmiakon, o czym informuje pomnik najniższej temperatury wystawiony w tej miejscowości.

 Jak się żyje w tym klimacie? Normalnie, odpowiedzieliby przyzwyczajeni do takich warunków miejscowi. Tylko silników samochodowych nie wyłączają na noc, bo ich ranne uruchamianie zabrałoby wiele czasu.

Pozdrawiamy dzielnych mieszkańców Jakucji i cieszymy się, że natura potraktowała nas bardziej ulgowo.

Z.W.


 

 

Ładuję stronę