Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Nuuk

     Grenlandia jest autonomicznym terytorium Królestwa Danii. Ma ponad 2.166.000 km2 przy zaludnieniu 56.282 osób. Gdyby terytorialnie przyrównać Grenlandię do Polski, to przy takiej średniej zaludnienia, w Polsce mieszkałoby zaledwie 8.100 osób.

     Stolicą Grenlandii jest Nuuk, po duńsku nazywa się Godthåb. Leży w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego. Ten nowoczesny ośrodek miejski ma niecałe 17.000 mieszkanców, to jest tyle, ile np. liczy Ustka, która nie jest nawet stolicą powiatu. Miasto rozwija się prężnie, jest ośrodkiem naukowym, gospodarczym i kulturalnym wyspy. Posiada port lotniczy, niewielką stocznię i zakłady przetwórstwa rybnego.

     Temperatura nie rozpieszcza mieszkańców. Ponieważ stolica leży w klimacie subpolarnym, zimy są chłodne, wietrzne i śnieżne, a lata chłodne, np. średnia temperatura najcieplejszego miesiąca - lipca wynosi 7,3oC.

     Poniższe zdjęcia pokazują, jak pięknie jest położona stolica Grenlandii, ale jednocześnie jak ciężkie jest życie mieszkańców miasta ze względu na warunki pogodowe.

Z.W.

Ładuję stronę