Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Nowy Rok

      Dzisiejszej nocy, w trakcie upojnego Sylwestra przyszedł do nas Nowy, 2015 Rok. Musimy przyzwyczaić się do nowej daty. Co nam przyniesie Nowy Rok? Jesteśmy pełni nadziei, że będzie to Rok, w którym wydarzy się coś ważnego dla nas, coś co zmieni pozytywnie nasze życie. 

     Nowy Rok to data umowna. Dlaczego właśnie zaczyna się 1 stycznia

     Już Gajusz Juliusz Cezar w I wieku p.n.e. wprowadził zwyczaj obchodzenia Nowego Roku od 1 stycznia. Był to dzień Janusa - boga bram, drzwi i początku. Między innymi właśnie od Janusa w niektórych językach (angielski, niemiecki, rosyjski) miesiąc styczeń nazywa się January, Januar, январь. Wcześniej początek roku w Rzymie witano 1 marca. Dlatego też w niektórych językach nazwy września, października, listopada i grudnia, które wówczas były 7, 8, 9 i 10 miesiącem roku pochodzą od nazw łacińskich liczebników: septem, octo, novem, decem.

     Pierwszym rokiem zaczynającym się 1 stycznia był rok DCCVIII Ab Urbe Condita, czyli 708 rok od założenia miasta - w domyśle: Rzymu. Według naszego kalendarza był to rok 46 p.n.e.

     Lecz nie wszyscy na świecie obchodzą początek roku 1 stycznia. Wyznawcy prawosławia i część grekokatolików posługujący się kalendarzem gregoriańskim witają Nowy Rok na tzw. małankach w nocy z 13 na 14 stycznia.

     Skomplikowany jest sposób wyliczenia Nowego Roku Chińskiego. Przypada on w drugi, rzadziej trzeci nów księżyca po przesileniu zimowym, które musi wypaść w jedenastym miesiącu księżycowym. Podaliśmy sposób wyliczania, teraz każdy może sobie według niego wyliczyć samodzielnie w którym dniu i miesiącu nastąpi najbliższy Nowy Rok w Chinach

     W Tajlandii, Mjanmie, Sri Lance, Kambodży i Laosie obchodzono Nowy Rok w czasie pierwszej kwietniowej pełni księżyca. Obecnie uproszczono tę datę i przyjęto, że Nowy Rok zaczyna się w dniu 13 kwietnia.

     W buddyzmie mahajana (Tybet, Bhutan, Chiny, Wietnam, Japonia, Mongolia, Korea) Nowy Rok zaczyna się po pierwszej styczniowej pełni księżyca. Buddyzm tybetański natomiast obchodzi Losar, czyli Nowy Rok w dzień po nowiu księżyca po wejściu Słońca w obszar Gwiazdozbioru Barana.

     Żydzi obchodzą Nowy Rok według swojego kalendarza w święto Rosz ha-Szana. Irańczycy w dniu równonocy wiosennej. Nazywa się to święto Nouruz.

     Jak więc widzimy; tak, jak zróżnicowany jest kulturowo nasz świat, tak również Nowy Rok przychodzi do mieszkańców naszego globu w różnym czasie.

     My życzymy zaś wszystkim bez wyjątku, obojętnie kiedy witają przyjście Nowego Roku: pokoju na całym świecie, więcej zrozumienia, tolerancji i szacunku dla wszystkich nacji i ras

URLOPLANDIA

Z.W.

Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok
Rosz ha-Szana
Nouruz
Ładuję stronę