Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Pająki w Polsce

winowajca, kolczak zbrojny

Polska jest szczególnie bezpiecznym krajem, gdy chodzi o stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka i zwierząt. Nie ma u nas jadowitych pająków, szczególnie niebezpiecznych gadów, czy płazów. W naszym kraju żyje ponad 820 gatunków pająków. Tylko dwa z nich nie mają jadu. Pozostałe przy pomocy trującej wydzieliny zabijają swoje ofiary, ale to nie dla nas są niebezpieczne, tylko dla bezkręgowców. Polskie pająki nie są bowiem groźne dla człowieka
Najbardziej jadowitym pająkiem żyjącym naturalnie w Polsce jest sieciarz jaskiniowy. Jego jad nie jest śmiertelny, ale może być bardzo nieprzyjemny i bolesny. Porównywalnie jad sieciarza jaskiniowego może dorównywać szerszeniowi.
Klimat powoli się zmienia. Prawdopodobnie efekt cieplarniany powoli przynosi zmiany klimatyczne. Co za tym idzie, pukają do naszych granic, a nawet wchodzą bez pukania i wfruwają różni „goście”.

Zdarzyło mi się, że zostałem pogryziony w nocy przez pająka, który wyszedł sobie na łowy gdzieś z jakiegoś zakamarka w pokoju, w którym nocowałem. Co prawda nie umarłem od tego, ale przez dwa tygodnie miałem stan zapalny i odczuwałem piekący ból. Nie mówiąc o tym, że musiałem się tłumaczyć, że nikt mnie nie pobił (miałem opuchnięte oko). Prawdopodobnie był to niespotykany na północy Polski kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium). Osiąga do 15 mm długości. Obok niego żyje, nasosznik trzęś. Musimy się przyzwyczaić do tego, że takich „gości” będzie więcej. Nie o to mi chodzi, żeby się przed Wami pożalić, ale że na własnej skórze doświadczyłem, że świat się zmienia.

Z.W.

Ładuję stronę