Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Nowi jadowici "goście"

     Polska jest szczególnie bezpiecznym krajem, gdy chodzi o stanowiące zagrożnie dla zdrowia i życia człowieka i zwierząt. Nie ma u nas jadowitych pająków, szczególnie niebezpiecznych gadów, czy płazów. Najbardziej niebezpiecznym stworzeniem okazuje się być kleszcz, który przenosi groźną boreliozę. Zresztą odgrodziliśmy się od natury. Siedzimy sobie w bezpiecznych klatkach swoich mieszkań, mamy ciepło i sucho.

    Klimat powoli się zmienia. Prawdopodobnie efekt cieplarniany powoli przynosi zmiany klimatyczne. Co za tym idzie, pukają do naszych granic, a nawet wchodzą bez pukania i wfruwają różni „goście”.

     Zdarzyło mi się, że zostałem pogryziony w nocy przez pająka, który wyszedł sobie na łowy gdzieś z jakiegoś zakamarka w pokoju, w którym nocowałem. Co prawda nie umarłem od tego, ale przez dwa tygodnie miałem stan zapalny i odczuwałem piekący ból. Nie mówiąc o tym, że musiłem się tłumaczyć, że nikt mnie nie pobił (miałem opuchnięte oko). Prawdopodobnie był to niespotykany na północy Polski kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium). Osiąga do 15 mm długości. Musimy się przyzwyczaić do tego, że takich „gości” będzie więcej. Nie o to mi chodzi, żeby się przed Wami pożalić, ale że na własnej skórze dośwadczyłem, że świat się zmienia.

Z.W.  

winowajca, kolczak zbrojny
Ładuję stronę