Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Nosacz sundajski

      Nosacze, czyli gatunek małp z rodziny makakowatych żyją na Borneo. Lubią lasy deszczowe i namorzynowe, również estuaria, czyli lejkowate ujścia rzek. Żyją głównie na drzewach, ale również potrafią doskonale i szybko pływać. Nurkują przepływając nawet 20 metrów pod powierzchnią wody. Dzięki błonie pławnej pomiędzy palcami rąk i nóg są szybszymi pływakami od krokodyli, które stanowią dla tych sympatycznych małp największe zagrożenie.

     Cechują się specyficznym wyglądem. Posiadają długi nos w kształcie ogórka, który rośnie w miarę wieku. Niektóre nosy u starszych osobników mają do 10 centymetrów długości, są zwisające i potrafią zasłaniać jamę ustną. Samice zaś mają również długie nosy, lecz są one sterczące i spiczaste. Nosacze posiadają też duże brzuchy, którymi podczas skoków do rzeki zabawnie uderzają o taflę wody. Ich wygląd jest jest sympatyczny i trochę komiczny

    W języku malajskim małpy te nazywają się monyet belanda, co oznacza "holenderska małpa". Widać, że tubylcy spostrzegli ich duże podobieństwo do holenderskich osadników, którzy również posiadali duże nosy i wydatne brzuchy.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia tych miłych małpek.

Z.W.

Ładuję stronę