Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Niue

      Ma zaledwie 258 km2 powierzchni, 18x22 km. Leży w południowej części Oceanu Spokojnego, na wschód od archipelagu Tonga. Jest wyspą koralową, autonomicznym terytorium zależnym od Nowej Zelandii. Zamieszkana jest przez zaledwie 1.350 osób. Niestety, jej teren nawiedzają od czasu do czasu tajfuny. Ostatni, tragiczny dla całej wyspy to cyklon Heta, który nawiedził wyspę w styczniu 2004 roku. Dokonał wielu spustoszeń, cała infrastruktura przestała istnieć, została po prostu zmieciona z powierzchni ziemi.

     Ci, którzy odwiedzili Niue powiadają jednak, że tak uroczego miejsca nie ma na całym Pacyfiku. Pomimo tego, że jej gospodarka całkowicie jest uzależniona od dotacji Nowej Zelandii, dochody choć niewielkie przynosi turystyka, przekazy pieniężne od mieszkańców pracujących za granicą, oraz sprzedaż znaczków pocztowych i monet wydawanych na wyspie. Również miód niuański jest bardzo ceniony na świecie.

     Nie ma co się łudzić, niewielu z nas dotrze kiedykolwiek na Niue. Możemy zatem na razie tylko z poniższych zdjęć, wykonanych przez szczęśliwców, którzy tam byli zapoznać się z przyrodą i życiem tamtejszych mieszkańców. 

Z.W.

położenie Niue na mapie świata
mapa Niue
Ładuję stronę