Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Niger

     Ma opinię jednego z najgorszych miejsc do życia na Ziemi. Leży na południowym skraju Sahary, a jest tam gorąco i sucho. Do tego kraj był nękany suszą, szarańczą, walkami o władzę,  a na dodatek aktywnie działają tam sunnici, których bojówki (Boko Haram) stosują wobec miejscowej ludności przemoc, aby nawrócić ich na islam. Może nie tyle nawrócić, bo 90% mieszkańców wyznaje islam, ale żeby narzucić radykalne, wsteczne poglądy i zwyczaje. W walkach niestety giną tysiące ludzi.

     Niger jest państwem, w którym matki rodzą najwięcej dzieci, średnio 7,75 dziecka. Niestety, również olbrzymia jest umieralność niemowląt, bo 81 na tysiąc urodzin (niedawno było 134). Wielkim problemem jest analfabetyzm. W 2005 roku analfabetami było 82,4% ludności.

     Na północy kraju dominuje pustynia i półpustynia. Południe to sawanny, z dominującymi drzewami kolczastymi, (takimi jak akacje), oraz  baoabami. Nad brzegami jeziora Czad sawanny są porośnięte trawą. W kraju żyją takie zwierzęta jak: krokodyle, lwy, bawoły, hipopotamy i słonie.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia charakterystyczne dla Nigru. Czy pomimo tak trudnych warunków życia w tym kraju, nie są piękne?

Z.W.

Ładuję stronę