Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Niesporczaki

      Przyroda znowu nas zaskakuje. Czy znacie takie zwierzątko, które przeżyje pomimo skrajnie niesprzyjających warunków? Skrajnie, to wcale nie znaczy takie warunki, w których nie przeżyje człowiek nie uzbrojony w najnowocześniejszą technikę, ale takie, w których teoretycznie nie da się przeżyć w ogóle.

     Weźmy na przykład temperaturę 1w skali Kelvina (dla mniej zorientowanych jest to temperatura bliska zera bezwzględnego i wynosząca w skali Celsjusza -272,15o), lub w drugą stronę: +150o C. Kto przeżyje w takich temperaturach? Oczywiście przeżyje niesporczak. Więcej: niestraszne mu również wysokie ciśnienie wynoszące 6.000 atmosfer, lub całkowity brak ciśnienia. Rosyjscy astronauci wystawili niesporczaki na 10 dni w próżnię kosmiczną i nic im się nie stało.

     W wodzie się nie utopi, ale kąpiel w solance, eterze, ciekłym helu, wodorze, czy siarkowodorze też jest mu nie straszna. Bez wody może żyć 120 lat, a może dłużej (oczywiście w stanie anabiozy, bo długość życia tych zwierzątek wynosi około 9 miesięcy).

     Wytrzymuje również promieniowanie 1.000 razy silniejsze, niż to, które zabija inne zwierzęta.

     Długość ich ciała wynosi od 0,05 do 1,2 mm i są niewidoczne gołym okiem. Przypominają małe niedźwiadki, które posiadają jednak 4 pary odnóży, a występują w ponad 1.000 gatunkach.

     Jak wygladają w powiększeniu możemy sobie zobaczyć na załączonych zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę