Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Nieńcy

      Mieszkają tam, gdzie klimat jest bardzo surowy. 10 месяцев зима, a потом только лето и лето. Są to tereny północno-wschodniej Europy należące do Rosji. Niegdyś nikt im nie przeszkadzał, byli ludem koczowniczym, zajmowali się myślistwem (polowali na dzikie renifery) i rybołówstwem. Powoli od połowy XVIII wieku udomawiali renifery i hodowali je. Na obszarach przyległych do morza Nieńcy polowali również na foki. Nastąpił okres kolektywizacji, kiedy Związek Radziecki zakładał kołchozy. Nie ominęło to również Nieńców. W międzyczasie Rosjanie odkryli na tych terenach złoża gazu ziemnego i niklu. Zaczęły powstawiać fabryki i miasta, ponad 100.000 mieszkańców: Nowy Urengoj i Nojabrsk, oraz inne pomniejsze.

     Nieńcy powoli asymilują się w nowym środowisku. Większość z nich pracuje w przemyśle (głównie przetwórstwo ryb) i usługach, zamieszkują miasta, a pozostali tak jak ich przodkowie hodują renifery i prowadzą związany z tym koczowniczy tryb życia.

     Prozumiewają się miedzy sobą w języku nienieckim, który dopiero w latach 30 ubiegłego wieku doczekał się wersji pisanej. Ciężkie życie, które prowadzą sprawia, że średnia jego długość wynosi mniej niż 50 lat, co nawet jak na panujące warunki jest wartością bardzo niską. Mimo to ich populacja ma tendencję wzrostową. Od 1897 roku, kiedy przeprowadzono pierwszy spis, było ich 9.427 osób, wzrosła do 41.302 osób w roku 2002. 

     Poniżej umieściliśmy kilka zdjęć, które obrazują sceny z ich życia.

Z.W.

 

najedzony, to wesoły
Ładuję stronę