Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

New Hampshire

     Jeśli kiedyś losy nas rzucą do Stanów Zjednoczonych, to stan New Hampshire jest najlepszy do zamieszkania. Klimat nie różni się zbytnio od naszego i jest tam naprawdę pięknie. Jest on zróżnicowany krajobrazowo: poprzez wybrzeże morskie, pojezierza, aż po wysokie góry. Ponadto jest tam wiele lasów, które najpiękniejsze są jesienią. W jeziorach jest w bród ryb (niektóre naprawę imponujące), a w lasach moc grzybów, które z rzadka tylko są zbierane przez miejscowych.

    Teraz garść statystyki. Stan New Hampshire ma 24.239 km2 i jest trochę większy od województwa warmińsko-mazurskiego, zajmuje 46 miejsce w Stanach. Natomiast mieszka tam 1.235.800 mieszkańców (41 miejsce wśród stanów USA). Lepsze w tej statystyce okazuje się nasze województwo warmińsko-mazurskie, gdzie zamieszkuje 1.445.500 obywateli.

     Motto zamieszkujących ten stan mieszkańców to: "Żyj wolnym lub zgiń", które to motto umieszczone jest na tablicach rejestracyjnych pojazdów. I rzeczywiście, swoboda jest tutaj nie tylko na papierze, ale również w rzeczywistości. Motocykliści mogą swobodnie jeździć bez kasków. Wiatr rozwiewa im włosy, a oni tylko w okularach (też nie ma nakazu ich zakładania) zgarbieni pędzą na swoich ścigaczach. Prawdę mówiąc, nie jest to wcale bezpieczne. Zapyta się ktoś: czy nic im się nie stanie? Nie mają żadnych wypadków? A mają, mają, często nawet giną w tych wypadkach, ale przecież mają prawo do jazdy bez kasków i giną w nich, ponieważ chętnie skręcą kark za tę wolność i nie pozwolą sobie zabrać tego przywileju. Nie obowiązuje też nakaz jazdy w pasach bezpieczeństwa, ale tylko dla osób dorosłych.

     Każdy ponadto (tak jak w innych stanach) może nosić broń. Nie jest naliczany podatek stanowy. Jedno z czym nie jestem w stanie się zgodzić, to strzelanie do wiewiórek. Ja wiem, że wiewiórek jest tam pod dostatkiem, ale propagowanie strzelania do nich, jako formy aktywnego wypoczynku to gruba przesada.

     No cóż, co kraj to obyczaj. Poniżej zamieszczamy galerię fotografii, które może zachęcą was do odwiedzenia tego pięknego, choć niewielkiego stanu.

Z.W.

 

 

Ładuję stronę