Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Największe koparki świata

      Ile ziemi można wykopać łopatą w ciągu jednego dnia? Dwa, a może trzy wozy? Żarty żartami, dla szybkiego odkrywania połaci ziemi, albo wydobycia urobku potrzebujemy wydajnych koparek. Trudno uwierzyć, że największa koparka, Bagger 288, wyprodukowana przez Koncern Kruppa wydobywa dziennie 240 tysięcy ton węgla, lub 240 tysięcy metrów sześciennych nadkładu.

     Dla zobrazowania podać można, że dół, który wykopuje ten potwór w ciągu jednego dnia ma głębokość 30 metrów, a powierzchnię boiska piłkarskiego, a urobek mieści się na 2400 wagonach. Koparka ma 96 metrów wysokości (budynek 10 piętrowy ma ok. 30 metrów), a długość jej wynosi 240 metrów. Nie jest szybka, bo prędkość jej poruszania się to 0,1 do 0,6 km/godz. Średnica głowicy wynosi 21,6 metra, a pracuje w niej 18 czerpaków o pojemności 6,6 mkażdy.

     Kiedy w roku 2001 koparka zakończyła swoją pracę w miejscowości Hambach (Niemcy) i należało ją przemieścić 22 km dalej do Garzweiler, to transport trwał 3 tygodnie, a zaangażowanych było w to przedsięwzięcie 70 robotników.

     U nas takie koparki, tylko o wiele mniejsze, ale też robiące wrażenie pracują np. w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Sam nieraz będąc w tamtych okolicach zatrzymywałem się, aby zobaczyć jak pracują.

     Zapraszam do bliższego zapoznania się z tym olbrzymem podczas oglądania zdjęć.

Z.W.

Ładuję stronę